Hledáte kde si levně půjčit peníze? Na finančním trhu je nabízeno stále více a více druhů půjček. Vyznat se v takovém rozsahu není rozhodně nic jednoduchého. Měli byste však rozlišit alespoň 4 základní možnosti: půjčky soukromé, spotřební, bankovní a nebankovní. Každý z těchto sektorů se řídí svými vlastními pravidly a není snadné na první pohled určit, která z nich je nejvýhodnější.


Soukromé půjčky

Za soukromé půjčky se považují obvykle takové půjčky, které jsou poskytovány v rámci rodin nebo mezi přáteli. Většinou se řídí svými pravidly a záleží na vzájemné dohodě obou stran. Navíc zde nejsou požadovány žádné nebo minimální úroky. Obě strany se dohodnou na výši obnosu, splátkovém kalendáři, datu splatnosti a případných úrocích. Tím bude dána konečná částka, kterou musí “dlužník” uhradit do určité doby druhé straně. No, a jelikož jde o soukromou záležitost, bývá zvykem pouze ústní dohoda. Bohužel se však stále častěji objevují případy toho, že “dlužník” začne porušovat i tuto ústní dohodu, začíná se přistupovat k dohodám písemným. Je těžké vymáhat na někom peníze jen na základě ústní úmluvy, proto se strana poskytující půjčku uchyluje k přátelské písemné dohodě. Mnoho lidí také tuto písemnou smlouvu nechává notářsky ověřit, nebo alespoň nechávají ověřit podpis na úřadě.

Bankovní a nebankovní půjčky

Bankovní a nebankovní půjčky jsou již zatíženy přísnějšími podmínkami vyřízení. Je třeba projít schvalovacím procesem a splnit několik zásadních podmínek. Mít dostatečně vysoký příjem, z něhož budou hrazeny případné splátky, je jedním ze zásadních požadavků každé společnosti. Dále je to pak čistá platební historie a kontrola bankovních i nebankovních registrů, kde jsou uváděni “notoričtí” neplatiči. Banky navíc ještě kontrolují, zda účet vedený u jejich instituce není v mínusových číslech. Pokud nemá žadatel o půjčku u vybrané banky svůj účet, obvykle daná banka požaduje založení nového účtu právě u nich.

Předběžné prověřování je jednou z prvních fází konečného schvalování. Poté následuje vyřízení různých dokumentů, jako je potvrzení od zaměstnavatele o průměrném měsíčním příjmu. Jestliže žadatel žádá o vyšší obnos, je nutné mít zástavu (věc, nemovitost, apod.), která bude sloužit jako případná náhrada, pokud nebude půjčka řádně splácena.

V případě, že žadatel projde všechny tyto procesy, bude mu nabídnuto konkrétní řešení. Může se jednat o povolený kontokorent, kreditní kartu, spotřebitelský úvěr, studentskou půjčku či půjčky bezúčelové. Je mnoho druhů bankovních půjček a u některých je nutno uvést, na co klient peníze využije.

Dále je nutno řádně projít návrh smlouvy i úrokové sazby, včetně roční procentní sazby nákladů (RPSN). Mezi náležitostmi smlouvy jsou věci jako osobní data, výše poskytnuté půjčky, datum splatnosti, výše splátek, úroky, konečná částka či již zmíněný druh zástavy. Po vzájemném souladu všech detailů, již nic nebrání podpisu samotné smlouvy.

Veškeré procesní detaily však mohou trvat určitý čas, než dojde k samotnému převodu (vyplacení) půjčovaného obnosu.

Nebankovní půjčky

Nebankovní půjčky (úvěry) bývají odpovědí pro lidi, kterým banka nechce půjčit nebo řeší okamžitou (krátkodobou) finanční tíseň. Některé společnosti řeší registry a některé ne. Každá takováto společnost má své vlastní podmínky určující schválení. Setkáte se i s limitním stropem udávajícím nejvyšší částku k zapůjčení nebo pojištěním splátek formou soupisu vybavení bytu (popř. auta) vyšších hodnot. Jinak jsou v podstatě podmínky podobné jako u půjček bankovních. Lišit se však mohou určením intervalů splátek (týdenní či měsíční).

Spotřební půjčky

Spotřební půjčky na rozdíl od ostatních, jsou určeny především na konkrétní věc. Nákup spotřebního zboží. Schvalovacím procesem projde každý, a ne vždy každý projde. Půjčka je navíc poskytnuta pouze do výše hodnoty kupované věci a nikdy nedostanete hotovost “do ruky”.

Jednotlivé půjčky se liší rozličnými procesy schvalování i náležitostmi smluv. Vše závisí na dohodě obou stran, aby byly splněny všechny požadavky, jak instituce, tak i žadatele (klienta). Nikdy však Nesmíte zapomínat na podrobné přečtení smlouvy (včetně poznámek psaných malými písmenky). Uvažte všechna pro a proti a nepodepisujte nic příliš ukvapeně. Nemuselo by se to vyplatit.

Rychlá půjčka před výplatou

Dostali jste se těsně před výplatou do finančních problémů? V dnešní době se za to nemusíte stydět, není to nic výjimečného ani ojedinělého. Hlavní je, jak budete tuto nepříjemnost řešit. Dnes již existuje několik společností, které nabízejí rychlou „půjčku před výplatou“. Většinou peníze získáte téměř okamžitě na účet – dokonce i během několika málo minut.

Rychlé půjčky si získávají oblibu

Rychlá půjčka před výplatou je stále oblíbenější mezi lidmi protože řeší krátkodobé finanční problémy a může zalepit díry v rodinném rozpočtu. Potřebou k její schválení není vlastně skoro nic a nebankovní společnosti ji vydají téměř komukoliv. Jde vlastně o půjčku, která je vyřízená okamžitě a za jasně daných podmínek.

Peníze za pár minut na účtu

„Rychlá“ půjčka je po schválení na vašem účtu mnohdy i za pár minut. Půjčku vyřizujete z pohodlí domova, takže si vše potřebné zjistíte nejprve na internetu. Vyberete si tak společnost, která vám vyhovuje nejvíce. Navíc nemusíte zbytečně tisknout stohy papíru, vyplňovat na pobočkách zbytečné formuláře a tak dále. Zde máte formulář pouze jeden a to na webu – online. Nemusíte mít ani žádná papírová potvrzení o příjmech.

Rychlost není jedinou výhodou

Překvapuje vás, kolik výhod má rychlá půjčka? Tím to rozhodně nekončí. Pokud si vyberete dobrou společnost, sami si můžete vybrat, na jak dlouho si peníze půjčíte a za jak dlouho budete moct půjčku splatit. Aktuální výši úroku se nejlépe dozvíte přímo na internetových stránkách dané společnosti. Půjčku lze využít i opakovaně. Neznamená to tedy, že jakmile půjčku vrátíte, nemůžete ji opakovat. Jestliže se rozhodnete pro rychlou půjčku před výplatou, doporučujeme podívat se na podmínky jednotlivých půjček. Ne každá společnost s vámi bude jednat fér.

Půjčka pro problémové klienty

V dnešní nelehké době stále častěji narážíme na pojem “Problémový klient”. Většinou se jedná o člověka, který se dostal do tíživé finanční situace a není schopen splácet své závazky. Důvodů může být mnoho (ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc, jež se projeví snížením příjmu), a tak se při neschopnosti pravidelného splácení půjčky dostanete do registru dlužníků. Trvá velmi dlouhou dobu (i několik let), než vás z tohoto registru vymažou, a to jen za podmínky, že úplně uhradíte všechny své závazky.

Právě bankovní sektor velmi dbá na dobrou platební morálku (bonitu), a pokud banka objeví záznam v registrech, má dotyčný žadatel jednoduše smůlu. Kontrolují se bankovní i nebankovní registry (SOLUS).  Dokonce většinou i společnosti poskytující nebankovní půjčky trvají na čisté platební morálce.

V poslední době se však na finanční trh dostávají i nabídky nebankovních půjček pro problémové klienty, kterým banka ani soukromá společnost nepůjčí. Jde o velmi moderní finanční produkt. Ale i v této kategorii finančních služeb bohužel často narazíte na neseriózní nabídky (podvodné půjčky), proto by si měl každý zájemce o půjčku danou nabídku důkladně prověřit.

Obvykle má tento typ půjček hotovostní limit. Nejčastější nabídka půjčky je do limitu 50 tisíc korun. Často si o ni žádají již zmínění problémoví klienti nebo lidé, kteří mají nedostatečný příjem. Spadá sem i skupina těch, kteří nemohou z nějakého důvodu svůj příjem prokázat.

Klady a zápory „problémové“ půjčky

Zájemci o tento finanční produkt si mohou požádat o různě vysokou částku peněz a mohou počítat i s možností přizpůsobení doby splatnosti. Jsou určeny na cokoliv a často jich využívají lidé, kteří se dostanou do neočekávaných finančních problémů. Proto raději volí nižší částky a snaží se tak díru v rozpočtu zamáznout.

Výhodou je snadné vyřízení přes internet nebo pomocí SMS. Je dostupná pro každého a většina fixních poplatků je určována dle toho, kolik a na jak dlouhou dobu si chce klient půjčit. Nekontrolují se registry (nebo jen jeden z nich) a některé společnosti nepožadují ani potvrzení o příjmech. Pokud požadují doložení příjmů, platí zde trochu jiná, shovívavější, pravidla posuzování než u bankovních institucí!

Za nevýhodu se považují poměrně vysoké úroky. Tyto půjčky jsou drahé právě proto, že jsou určeny pro rizikové klienty. Je tedy nutné hledat solidní poskytovatele.

Pro vyřízení žádosti o půjčku bývá potřeba vyplnit základní údaje (jméno, příjmení, rodné číslo, kontakt a někdy i výši průměrné měsíční mzdy). Poskytovatel této půjčky navíc požaduje i dosažení minimální věkové hranice (pro starší 18 let), české občanství a trvalé bydliště na území ČR.

Pokud jste se tedy dostal/a do finanční krize, jste v registru nebo máte nízký příjem, stále máte naději na schválení u některé společnosti nabízející půjčky pro problémové klienty. Existují sice hromady nabídek a vy byste neměly naletět hned na první, na kterou narazíte. Nemuselo by se vám to vyplatit.

http://www.activecapital.cz/wp-content/uploads/2019/01/no-money-2070384_640.jpghttp://www.activecapital.cz/wp-content/uploads/2019/01/no-money-2070384_640-150x150.jpgadminOsobní financeHledáte kde si levně půjčit peníze? Na finančním trhu je nabízeno stále více a více druhů půjček. Vyznat se v takovém rozsahu není rozhodně nic jednoduchého. Měli byste však rozlišit alespoň 4 základní možnosti: půjčky soukromé, spotřební, bankovní a nebankovní. Každý z těchto sektorů se řídí svými vlastními pravidly a není snadné...investice a obchodování