Pro rozhodnutí, zda investovat do zlata či ne, je třeba se dobře seznámit se všemi aspekty tohoto kroku. Faktem je, že odborná veřejnost se štěpí na dvě skupiny. Proti těm, kteří ve zlatě vidí jakousi jistotu a domnívají se, že investiční zlato je ochrání před možnou inflací, stojí skeptikové, kteří mají na věc zcela opačný názor. Po dřívějším nárůstu zlata nastal strmý pád. Ovšem někteří analytici předpokládají po propadu opět vysoký nárůst. Je třeba si ale uvědomit, že pokud se kdokoli rozhodne pro investování do zlata, bude mít jistotu, že ukládáte peníze do kvalitního zdroje, jež své předpoklady pro zhodnocení jistě má. Navíc na trhu existuje více zajímavých investičních možností jak své vklady rozložit a ochránit.


Investice do fyzického zlata – ano či ne?

Nechcete-li investovat do cenných papírů, můžete se začít zabývat nákupem fyzického zlata. Zaujmout vás může také investiční zlato nebo zlaté mince, medaile nebo šperky. Především tak záleží na investorovi a jeho zvolené strategii. Krátkodobá motivace a blízký výhled na zbohatnutí však pro začátečníka není na místě. Pokud má však investor jako prioritu ochranu majetku a jeho hodnoty před inflací, diverzifikaci portfolia a dlouhodobě výhodnou investici, pak neprohloupí v žádném případě. Krátkodobými výkyvy cen se nemusí zabývat.

Dále je nutné vést v patrnosti jistý fakt: přesto, že existují alternativní komodity pro investici jako je stříbro, platina, diamanty, umělecké předměty – je nutno mít na paměti, že investiční zlato je na rozdíl od nich osvobozeno od DPH. Držení fyzického zlata má ale také jisté nevýhody, k nimž náleží třeba riziko krádeže, možnost ztráty nebo oproti akciím nemožnost dividendy.

Investice do zlatých mincí

Další možnou alternativou, jak investovat, je nákup zlatých mincí a medailí, které však mají odlišné atributy od fyzického zlata. Rozdíl mezi nimi netkví ani tak ve výrobním procesu, jako spíše v tom, kdo je vydává. Vydavatel mince je zpravidla centrální banka státu, která garantuje také její nominální hodnotu, za kterou ji může kdykoliv vykoupit. Medaile se obvykle vyrábějí v menším počtu u nějaké zvláštní příležitosti, takže jsou zajímavé například pro sběratele. Avšak z hlediska povinné platby DPH mohou být tržně diskriminovány.

Zlaté konto – Spořit můžete i s minimálním vkladem

Ti, kteří náleží k drobné či střední vrstvě investorů, mají trochu jiné možnosti než správci investičních fondů a bankéři. Nemusejí však nepromyšleně riskovat a vkládat desítky či stovky tisíc pracně ušetřených korun do počáteční investice. Postačí vložit minimální částku od 200 do 10 000 Kč a založit si tak například Zlaté konto u některého bankovního domu. Zlaté konto je určeno právě drobným investorům, a postupnými vklady omezuje možnou ztrátu vložených investic. Díky takovému a podobným spořením může do zlata investovat opravdu každý.

Komoditní burza

Aktuální cena zlata je určována na burze. Automatický systém ji aktualizuje dle daných atributů několikrát za den. Z dlouhodobého hlediska je cena této komodity rostoucí a obchodování s ní je velmi finančně zajímavé. Vývoj cen na burze je možné sledovat na přesných grafech, přičemž standardní obchodování je přímo odvislé od „realtime spotu“, což je okamžitá cena na komoditní burze.

Komoditní kontrakty, se obchodují prostřednictvím dodání budoucích závazků proti převzetí předmětu kontraktu. Do komodit patří například ropa a plyn, z hlediska kovů právě zlato nebo stříbro.

http://www.activecapital.cz/wp-content/uploads/2019/01/euro-1353420_640.jpghttp://www.activecapital.cz/wp-content/uploads/2019/01/euro-1353420_640-150x150.jpgadminKam investovat peníze?Pro rozhodnutí, zda investovat do zlata či ne, je třeba se dobře seznámit se všemi aspekty tohoto kroku. Faktem je, že odborná veřejnost se štěpí na dvě skupiny. Proti těm, kteří ve zlatě vidí jakousi jistotu a domnívají se, že investiční zlato je ochrání před možnou inflací, stojí skeptikové,...investice a obchodování